По данни на Световния съвет по туризъм и пътувания през 2016 г. в отрасъла и свързаните с него икономически дейности у нас е формиран брутен вътрешен продукт на стойност над 11,6 млрд. лв., което е близо 13 на сто от показателя за страната. За този период работещите в сектора и свързаните с него отрасли са били 363 хил. души, което е близо 12 на сто от всички заети в България.

Това е заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по време на тържествена церемония по повод 50 години от създаването на специалността "Туризъм" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и 45 години от учредяването на катедра "География на туризма", съобщиха от министерството.

Туризмът е сред най-динамично развиващите се отрасли в българската икономика. Седем от всеки 100 евро, инвестирани у нас, са вложени в туризма. Цифрите са достатъчно показателни за перспективите, които открива секторът за реализацията на младите и образовани хора, е отбеляза Ангелкова.

Немислимо е България да бъде разпознаваема, привлекателна и търсена туристическа дестинация за четири сезона, без помощта и професионалността на кадрите, които се посвещават на важния за просперитета на България сектор, е заяви Ангелкова и е допълни, че положителните статистически данни потвърждават развитието на туризма в България.

Данните до момента показват, че отново ще имаме успешна година в туризма след рекордната 2016 г. - тя даде върхови постижения в сектора, откакто за него се води официална статистика, е каза Ангелкова.

От началото на годината до края на август общият брой посещения на чуждестранни туристи в България 6 532 994. Ръстът спрямо същия период на миналата година е близо 8 на сто, сочат данните на НСИ. Секторът се развива устойчиво и надграждаме постигнатото, е отбелязала министърът на туризма.